Bilgi BankasıKategori: Genel KonularVize almak ne kadar sürer?
Kutay sordu 9 ay önce

Konsolosluklar randevu usulü ile çalıştığı için, önceden arayıp randevu almanız gereklidir. Vizenin alınma süresi, vize alış amacınıza ve aciliyetine göre değişir. Konsolosluğun yoğunluk durumu da vize alma süresini etkileyebilir. Turist Vizesinin alınması yaklaşık 2 ile 15 gün arası sürebilmektedir. Ülkeden ülkeye farklılıkalr vardır. Ziyaretçi Vizesi ise 14 güne kadar sürebilir.

Vize bir egemenlik hakkıdır. Bu nedenle başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul ediniz. Ülkeden ülkeye girişi ve çıkışı kontrol etmek amaçlı, devletlerin kendi aralarındaki protokollere göre vize uygulamaları bulunmaktadır. Her ülkenin istediği kişilere vize vermek istemediklere vermemek gibi bir özgürlüğü vardır.

Bazı ülkeler vize harcının yanında, yüksek sayılabilecek meblağlarda başvuru veya işlem harcı almaktadırlar. Bu koşullar ülkeden ülkeye değişmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi almakta yarar vardır.

Yurt dışı turları satan turizm şirketleri vize alınması için gereken işleri yapabilmektedir. Bunun dışında sırf vize almak üzerine uzmanlaşmış şirketler de bulunmaktadır.

Sercan Ceyhan yanıtladı 9 ay önce

Faydalı

Mehmet yanıtladı 9 ay önce

Teşekkürler hocam

1 Cevap
cenk yanıtladı 9 ay önce

Hocam benim vize başvurum baya uzun sürdü 35 gün sürdü tüm ülkelerde aynı mı bu süre?

Cevabınız