Vize İstemeyen Bir Ülkeye Nasıl Gidilir

Vizesiz Ulkeye Nasil Giderim 770x367 - Vize İstemeyen Bir Ülkeye Nasıl Gidilir
Yurt dışına gitmek isteyenler için seyahat planı yapmak, nereden başlanacağı belli olmayan bir serüven. Vize istemeyen ülkelere gitmek için bile hangi adımların atılacağı konusunda kafa karışıklığı yaşanıyor.

Ülke içinde bir yere gitmekten farkı olmayan vizesiz ülkelere seyahat, birkaç küçük ipucu ile halledilebilecek kolaylıkta. Vize istemeyen bir ülkeye nasıl giderim diye düşünenler için madde madde seyahat rehberi.

Vize İstemeyen Bir Ülkeye Nasıl Giderim

1. Gideceğiniz ülkeyi seçin

Bu sayfayı okuyorsanız muhtemelen aklınızda şimdiden görmek istediğiniz bir ülke vardır. Vizesiz ülkeler içerisinden seyahat etmek istediğiniz ülkeye karar vermek, seyahatin en önemli adımlarından biri. Eğer yoksa bile aşağıdaki kaynaklardan gezi bloggerlerini ve seyahat web sitelerini okuyun, ilham alın. Gerekirse kendilerine sosyal medyadan veya maille sorun ve rotanızı veya gideceğinizi ülkeyi belirleyin.

2. Pasaport çıkartın

Yurt dışına seyahat edecek kişiler için bir önkoşul olan pasaport, gideceğiniz ülkede sizi temsil eden bir kimlik belgesi. Türk vatandaşları Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dışındaki tüm yurt dışı seyahatlerinde pasaport kullanmak zorunda. Bu iki ülkeye ise TC kimlik kartı ile girilebiliyor. Bu yüzden vizesiz bir ülkeye seyahat etmeyi düşünüyorsanız ilk adım olarak pasaport çıkartmanız gerekiyor.

3. Gerekiyorsa vize için başvuru yapın 

Türk vatandaşları dünyanın birçok farklı ülkesine vizesiz ya da kapıda vize alarak seyahat edebiliyor. Kapıda vize alacağınız ülkelerin bazıları için yanınızda vesikalık fotoğraf ve pasaport fotokopisi bulundurmayı unutmayın.

4. Ulaşım yönteminizi seçin

Seyahat edilecek vizesiz ülkeye karar verdikten sonra ulaşım yöntemini belirlemek gerekiyor. Hava yolu, kara yolu, demir yolu ve deniz yolu ulaşım alternatifleri arasında. Sınır komşumuz ve vize istemeyen ülkelerden İran’a demir yolu, Gürcistan‘a kara yolu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne deniz yolu, sınırımız olmayan birçok ülkeye ise hava yolu ile ulaşmak mümkün. Seyahat yöntemini netleştirince uçak biletini alın.

5. Konaklamanızı ayarlayın

Gidilecek ülkede konaklama halledilmesi gereken adımlardan biri. Eğer gideceğiniz ülkede eş, dost, akrabanız yoksa hostel, pansiyon, otel gibi yerlerden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Konaklama rezervasyonu, gireceğiniz ülkede pasaport polisinin sorabileceği sorular arasında.

  • En İyi Uçak Bileti ve Otel Arama Uygulamaları
  • En İyi Otel Bulma Web Siteleri
  • En İyi Hostel Bulma Siteleri
  • Tatile Çıkmadan Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Site
  • Couchsurfing: Gezginlerin Sosyal Ağı

6. Çantanızı hazırlayın

Tüm ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra yolculuk için bir engel kalmıyor. Pasaport, uçak bileti, otel rezervasyonu ve yeteri kadar para ile vize istemeyen bir ülkeye gitmek mümkün. Tabi öncesinde sırt çantası hazırlamak gerekiyor. Ne kadar hafif bir sırt çantası veya bavul hazırlarsanız o kadar iyi.

7. Vizesiz ülkeye giriş

Yabancı bir ülkeye ilk adımın atıldığı yer gümrük kapıları. Ulaşım yöntemine göre havalimanı, liman, tren istasyonu ya da kara sınır kapılarından ülkeye giriş yaparken pasaport polisi belgelerinizi ister. Pasaportunuzu alıp içerisindeki fotoğrafa bakıp giriş kaydınızı yapan polis, gerekirse size seyahat amacınızla ilgili sorular sorabilir. Bu sorular arasında dönüş bileti, konaklama rezervasyonu, maddi gücünüz ya da mesleğiniz gibi şeyler olabilir. Pasaport polisinin ikna olmaması halinde sizi ülkeye sokmama hakkı bulunuyor. Güleryüzlü ve sakin olun ve sorulan soruları cevaplayın. İngilizceniz yoksa yardım isteyin.

Türkiye içerisinde bulunduğunuz yerden başka bir şehre gitmek kadar kolay olan vizesiz ülke seyahati, ipuçlarına uyulması halinde çok kısa sürede organize olup halledilecek bir konu.